Neden Doğal Sabun Kullanmalıyız? | Sabunaria Doğal Sabun Dükkanı
Isırgan Sabunu

Neden Doğal Sabun Kullanmalıyız?

DOĞAL SABUN CİLDE FAYDALARI NELERDİR

Neden Doğallık

Günümüz dünyasında hayatımızın hemen her anında kimyasal maddelere maruz kalmadığımız an hemen hemen yok gibidir. Dünya nüfusu arttıkça, yaşam alanları daralmış, daralan yaşam şartları bize doğal yaşamın sunmuş olduğu nimetlerin azalmasına sebep olmuştur. Eksik bilgi ancak gelirlerin artması ile birlikte harcama alışkanlıklarının artması, reklamlarla bize sunulan hizmetler insan oğlunu yavaş yavaş farklı bir yaşam tarzına itmiş olsa da zamanla doğala olan özlem bizler bilinçlendikçe artmaya başlamıştır. Eminiz ki hiçbir kimse yoktur ki doğal, ilaçsız yamuk yumuk domatese hayır diyebilsin. Çocukken kurtlu diye yemekten kaçındığımız o elmaları ne yazık ki şimdi arar olduk. Hatta o elmalar için yüksek ücretler ödemeye razı olduk. Çocukluğumuzun o yeşil doğal sabunlarını kim özlemedi? Belli bir nesil bu lüksten bolca faydalanmış olsa da şuan ki neslin bunlara yabancı olması ne kadar acı.

Doğala Dönüş

İnternet hayatımıza girdikten sonra iyi anlamda bir çok kişinin bir çok şeyden haberdar olmasına katkı sağlamıştır. Kafamızda ki sorulara cevaplar bulmamıza hatta kime soracağımızı dahi bilmemize yardım etmiştir. Bugün internete girdiğinizde dünyada doğal içerikli ürünleri neden kullanmamız gerektiğine dair bir çok yazı, makale , video uzmanlarından okuyabilir ve izleyebilirsiniz.

Vücudumuzu toksinlerden ne kadar uzak tutarsak hayat bize o kadar konforlu bir yaşama olanak sağlayacağını unutmamamız gerekir. Yediğimiz, içtiğimiz gıdalardan kullandığımız bakım ürünlerine hatta yaşam alanlarımızda bile doğal içerik önemlidir. Bunu bilenlerin sayısı gün geçtikçe artmakta ve yaşama biçimlerini buna göre değiştirmektedirler.

Doğal Sabun

Biz doğal sabun üreticiyiz. Bu mesleğimizi tutku ve sevgi ile severek ve itina ile yapmaya özen gösteriyoruz. Sabun bugün insanoğlunun en sık kullandığı bir temizlik ürünüdür. Her ne kadar temizlik ürünü diyorsakta bazı ülkelerde kozmetik ürünü olarakta geçmektedir. Bugün bir düşünün gün içerisinde kaç kere sabun, kaç kere deodorant ya da kaç kere şampuan kullanıyorsunuz? Kullandığınız ürünler eğer doğal değillerse her gün kimyasal şeylere maruz kalabilirsiniz. Sabun belli ki birçok kişi tarafından en çok kullanılan ve aslında kimyasal maddelere en çok maruz kalınan bir üründür eğer sabununuz doğal değilse.

Cilt Bakım Ürünleri Hakkında

Cilt bakım ürünleri, saç bakım ürünleri yani sabun, şampuan ,deodorant, kremler, losyonlar ve daha niceleri günlük yaşantımızda vazgeçilmezleri arasında yerini almıştır. Dolayısıyla doğal yaşama adım atmak istiyorsak ilk önce gıdalarla beraber kullanmış olduğumuz bu ürünlerede bir sınırlama getirmek zorundayız. Çünkü kullandığımız bu ürünler deri yoluyla vücudumuza girmektedir. Bir çok kişi sabun ve şampuan için şunu söylediklerine şahit oldum “suyla yıkıyoruz, geçip gidiyor “ bu doğru bir yaklaşım değildir.

Doğal Sabun Neden Tercih Etmemiz Gerek?Doğal yaşama merhaba demek istiyorsak ilk yapmamız gereken doğal sabun kullanmaktır. Çünkü gün içerisinde en çok kullandığımız ürünlerin başında doğal sabun yer almaktadır. Doğal sabun kısaca yağ(lar), kostik ve sudan meydana gelmektedir. Doğru formüllerle ve hesaplamalarla üretilen doğal sabunda herhangi bir zararlı kalıntı kalmaz. Doğal sabun kullandığınızda cildinizde meydana gelecek değişikliklere sizde şaşırıp kalacaksınız. Doğal yollarla cildinizi besleyecek aynı zamanda zararlı kimyasallara karşı cildinizi korumuş olacaksınız. Kendiniz ve aileniz için en doğru olanı mümkün olduğunca hayat şartlarında zararlı etkenlerden kendimizi ve sevdiklerimizi uzak tutmak olduğunu unutmamamız gerekir.


Doğal El Yapımı Sabunu Nasıl Anlarınız?

Doğal sabunun ne olup ne olmadığını anlamak ne yazık ki kafa karışıklığına sebep olabiliyor. Bunda üreticilerin ve satıcıların payı olduğu gibi eksik bilgi sahip kişilerde sebep olmaktadır. El yapımı sabun diye lanse edilen her sabun doğal sabun değildir. Ya da etiketinin üzerinde “Doğal Zeytinyağlı Sabun” yazan her sabunda doğal sabun değildir. Etikette belirtilen bu ibarede anlatılmak istenen genelde, içeriğinde doğal zeytinyağı kullanılmıştır sözüdür. Ama geri kalan içerik kimyasal maddelerden oluşabilir. Bugün üretilen kozmetik ürünlerinin hemen hemen hepsinde zaten belli ölçülerde yağ bulunmaktadır. Bu o ürünlerin doğal olduğu anlamına gelmiyor. Belli kriterleri sağlaması gerekmektedir.

Orijinal doğal sabunun rengi krem renklidir. Doğal sabun içeriğinde en az %65-70 oranında yağ barındırır. Geri kalan su ve kostiktir. Krem rengi dışında renklendirmek için bitki tozları, kahve, bal ve benzeri şeyler kullanılabilir. Doğal sabun şeffaf ya da parlak albenili renklerde olmaz. Renk tonları pasteldir genelde. Ama orijinal renk krem rengidir. Çocukluğumuzda kullandığımız beyaz renkli sabunlar gibi kokan her sabunda doğal sabun değildir. Ne kadar da bizim toprakların sabunları olsa da doğal sabun sadece yeşil sabun, bıttım sabunu, defne sabunu yada zeytinyağlı sabundan ibaret değildir. Günümüzde mesafelerin kısalması, bilimin ilerlemesi, farklı yağ çeşitlerinin gün yüzüne çıkması sonucu zeytinyağını farklı yağlarla birleştirip çok daha etkili ve kaliteli sabun yapılması mümkün olmuştur. Sabun içeriğine hemen hemen her yağı ve bitki özlerinin katabiliriz. Farklı cilt tipleri için farklı sabunlar yapılarak kullanıcının yaşam kalitesini arttırabiliriz.

Sonuç Olarak

Sonuç olarak hastalıklardan korunmak istiyorsak ellerimizi her gün belli aralıklarla yıkamamız gerekmektedir. Temizlenme ihtiyaçlarımız içinde sabun kullanmamız bir gereksinimdir. Eğer kendimizi ve ailemizi doğal yaşam biçimine alıştırmak istiyorsak ilk başlamamız gereken yer doğal sabun kullanımına geçmek olacaktır. Çünkü günlük hayatta en çok kullandığımız ürün neredeyse sabundur. Kullandığımız sabunun doğal olduğunu bilmek bize diğer kullanacaklarımızında doğal olması gerektiğini hatırlatacaktır.